عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری در گفت‌وگو با روزنامه«توریسم بین المللی»
دكترابراهيمباي سلامي :توسعه گفتمان گردشگری به تیم اقتصادی دولت نفوذ نکرده است 
اگر پروژه جهانی‌شدن را بدون گردشگری در نظر بگیریم، قطعا هویت تاریخی و فرهنگی ما از بین خواهد رفت امروز گردشگری،‌ محور تحول نظام اجتماعی در بُعد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بوده و به سرعت در دستور کار دولت‌ها قرار می‌گیرد اما متأسفانه این مسئله در دستور کار سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه ما نیست.وقتی هنوز نتوانسته‌ایم سند راهبردی توسعه گردشگری به بخش خصوصی و سایر بخش‌های کشور را اعلام کنیم، چطور می‌توانیم از توسعه گردشگری با سرعت و قدرتی که در اقتصاد بزرگ ایران تأثیر داشته باشد، سخن بگوییم؟ از طرف مجلس در قانون برنامه ششم تکلیف شد که این سند راهبردی تا پایان سال محقق شود اما هنوز هیچ خبری از جمع‌بندی آن نیست
اسماعیل ناصری/ شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، عالی‌ترین سطح تصمیم‌گیری برای صنعت گردشگری کشور بوده و از آنجایی که صنعت گردشگری، صنعتی فرابخشی تلقی می‌شود و صنایع، دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی را در بر می‌گیرد، ضرورت دارد که این شورا، گردشگری را به عنوان یک صنعت فرابخشی مد نظر قرار دهد.  
نماینده رییس جمهور در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری در جریان بازدید از غرفه موسسه خبر در نمایشگاه مطبوعات طی گفت‌وگویی با روزنامه توریسم از نشریات این موسسه، با بیان مطلب بالا گفت: متأسفانه تاکنون مدیریت‌های سازمان، هیچ‌گاه دستورکارهای مؤثری را به‌جز یک مورد که در زمان آقای مرعشی اتفاق افتاد مطرح نکردند. در سایر موارد همیشه دستور جلسات شورا در حد یک اداره کل و دستور کار معاونت یک وزیر مطرح بوده نه معاونت رئیس جمهور و به همین دلیل، از نظر قانونی برای این‌که ساز و کار گردشگری را در کشور تسهیل کرده و به توسعه گردشگری بپردازیم، در شرایط کنونی، همین قانون تشکیل سازمان مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری کشور کفایت می‌کند. به شرطی که از قانون شورای عالی استفاده شود.
ابراهیمبای سلامی تشویق و جلب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و فراهم کردن تسهیلات، تشویقات و تسریعات برای صنعت گردشگری را از اهداف ماهیتی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری دانست و یادآور شد که شورا به این سمت حرکت نکره است.
وی متذکر شد: معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ارتباط با بانک‌ها، بازار سرمایه و استفاده از پتانسیل‌ها و استعدادهای اقتصادی کشور از ظرفیت‌های شورای عالی استفاده نکرده و این موضوع را در دستور کار قرار نداده است. در دوره گذشته، این پیشنهادات را به صورت مکتوب با دبیرخانه شورا و رؤسای محترم سازمان مطرح کردیم اما متأسفانه چندان مورد توجه قرار نگرفت. برانگیختن مشارکت ملّی و محلی در توسعه صنعت گردشگری و به دنبال آنم آمایش سرزمین، مشارکت وسیع مردم و جذب سرمایه‌ها در قانون شورای عالی دیده شده اما مورد استفاده قرار نگرفته است. یکی از کارهایی که ما را به اهداف مد نظر نزدیک می‌کند، تشکیل شورای عالی استان‌ها به ریاست استانداران است که می‌تواند در سراسر کشور، طرح‌ها و پروژه‌های مهمی را احصاء و معرفی کند. از طرف دیگر توسعه گفتمان گردشگری بسته به این است که دستور شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری چه باشد. این توسعه گفتمان به تیم اقتصادی دولت نفوذ نکرده است. علاوه بر این‌که بسیاری از مدیران، مطبوعات، رسانه‌ها و حتی مردم از گردشگری و کارکردهای آن سخن می‌گویند اما در دستور کار تیم اقتصادی دولت، چنین امری وجود ندارد و به نظر من، دولت هنوز اولویت گردشگری را به عنوان یک بخش اقتصادی انتخاب نکرده و متکی به درآمدهای نفتی است و هم برنامه‌ریزی و هم در مدیریت، دچار ضعف اساسی در زمینه گردشگری است.
نماینده رئیس جمهور در شورای عالی میراث فرهنگی با بیان اینکه ما هنوز نتوانسته‌ایم هم‌سطح‌سازی شفافی با سازمان داشته باشیم، دکتر مونسان برنامه‌هایشان را اعلام کرده‌اند و همین‌طور معاونت گردشگری در حال حاضر در انجالم رایزنی‌هایشان هستند. به نظرم الان برای قضاوت در مورد عملکرد آنها کمی زود است. به هر حال ما نکات لازم را به دوستان گفته‌ایم و امیدواریم که مد نظر قرار دهند. 
ابراهیمبای سلامی تصریح کرد که رئیس جمهور  باید در زمینه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری نقش بیشتری ایفا کند و افزود: جناب آقای دکتر روحانی در هیچ‌یک از جلسات شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری شرکت نکردند. وقت آن است که با یک جمع‌بندی از چهار سال گذشته، شخص رئیس جمهور و وزراء به شکل جدی‌تری در شورای عالی شرکت کنند و مباحث گردشگری را در اولویت قرار دهند. وقتی می‌گوییم مباحث گردشگری را در اولویت قرار بدهند، ‌منظور این است که در زمینه برنامه‌ریزی و مدیریت، تصمیمات اساسی‌تری باید گرفته شود. وقتی هنوز نتوانسته‌ایم سند راهبردی توسعه گردشگری به بخش خصوصی و سایر بخش‌های کشور را اعلام کنیم، چطور می‌توانیم از توسعه گردشگری با سرعت و قدرتی که در اقتصاد بزرگ ایران تأثیر داشته باشد، سخن بگوییم؟ از طرف مجلس در قانون برنامه ششم تکلیف شد که این سند راهبردی تا پایان سال محقق شود اما هنوز هیچ خبری از جمع‌بندی آن نیست. امروز نیاز داریم که مطالعات ملّی و بین‌المللی را به صورت جمع‌بندی ارائه کنیم. خوشبختانه جامعه علمی و کارشناسی کشور، هم از نظر شناخت و تئوری، هم از نظر راهبرد، هم از نظر برنامه‌ریزی و تاکتیک‌های پیشرفت و هم از نظر مدیریت و اجرا، حرف‌های جدی و مهمی برای گفتن داشته و نظرات کارشناسی خود را در قالب مفاهیم و مقولات مختلف مطرح کرده است. مهم‌ترین آنها بحث مؤلفه‌های شش‌گانه صنعت گردشگری است که اگر به این مؤلفه‌ها پرداخته شود، می‌توانیم ششصد کسب و کار را تعریف کنیم. در طرح «صد هتل، صد کسب و کار» در واقع بخشی از فرآیند راهبردی و برنامه‌ریزی گردشگری را بر اساس آخرین مطالعات علمی و بین‌المللی مطرح کرده‌ایم و آماده‌ایم از این جهت به دولت و مدیریت سازمان و رئیس جمهور کمک کنیم. متأسفانه تعامل لازم با بخش علمی و کارشناسی کشور هنوز به وجود نیامده است.
‎وی توجه مجلس به موضوع گردشگری را قابل تحسین دانست و گفت: خوشبختانه مجلس کنونی نسبتا خوب وارد این مسئله شده است. دولت، کمبودها و نارسائی‌هایی در لایحه داشت و حتی یک جمله مثبت در لایحه ارسالی به مجلس وجود نداشت. مجلس توانست حدود شش تا از تبصره‌ها و بندهای خیلی مهم مانند سند برنامه، پیوست گردشگری تمام پروژه‌های عمرانی و نیز مشخص کردن صنعت و صنف در گردشگری را به صراحت مطرح و تسهیل کند. من باید از کمیسیون فرهنگی و نیز از مجلس شورای اسلامی از این جهت تشکر کنم. ابراهیمبای سلامی در مورد موضوع تغییر ساختار از سازمان به وزارت گردشگری نیز حرف زد. وی گفت: این تغییر ساختار موضوعی جدی، کارشناسی و صحیح است. در آخرین مسئله و دوره گفتمانی که بین دولت و مردم در انتخابات وزراء صورت گرفت و نمایندگان مجلس به بررسی برنامه‌های وزراء پرداختند، هیچ بحث جدی راجع به گردشگری صورت نگرفت چون بنا نبود وزیری برای گردشگری معرفی شود که مجلس راجع به آن نظر دهد و آقای رئیس جمهور، نظر شخصی خود را اعلام کردند و به نظرات جامعه علمی و کارشناسی،‌ توجه جدی نشد. البته قبلا پیشنهاد کردیم که کمیسیون گردشگری و زیارت باید در مجلس تشکیل شود تا به این گفتمان پرداخته شود و صنعت گردشگری به عنوان صنعت فرابخشی مثل صنعت آب و برق و نیرو، مثل کشاورزی، ‌مثل نفت، مثل بهداشت و درمان و مثل بقیه صنایع و امور مهمی که ساختارهای تولید و اشتغال به آنها وابسته است، به طور جدی در جامعه مطرح شود.
نماینده رئیس جمهور در شورای عالی میراث فرهنگی گفت: اگر دولت واقعا در زمینه صنعت گردشگری به طور جدی‌تری، تیم اقتصادی خودش را وارد نکند و در برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت‌ها جدی‌تر نباشد، خسارت زیادی را متحمل خواهیم شد. شما می‌دانید که تحول ساختار تولید و اشتغال باعث شده که به رویکردهای نوین و صنعت‌های جدید روی بیاوریم. صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷ توانست صنعت خودرو را کنار بگذارد و بعد از صنعت نفت و پتروشیمی، مقام سوم دنیا را داشته باشد و امروز کشورهایی که حتی جذابیت‌ها و میراث فرهنگی و طبیعی و تاریخی و صنعتی و خدماتی همانند ایران ندارند، دارند برای خودشان سرمایه‌ها و امکانات گردشگری فراهم می‌کنند. استراتژی ملّی و بین‌المللی اکثر کشورها بر مبنای گردشگری تعریف می‌شود. باید از کارکردهای وسیع گردشگری مثل درآمدزایی، اشتغال آفرینی، عدالت‌گستری، ‌فقرزدایی، حفظ محیط زیست و ... بیشتر استفاده شود و علاوه بر آنها، هویت و ماهیت فرهنگی کشور‌ها در تعامل و صلح و دیپلماسی عممومی در سطح بین‌المللی رواج پیدا کند. اصلا اگر پروژه جهانی‌شدن را بدون گردشگری در نظر بگیریم، قطعا هویت تاریخی و فرهنگی ما از بین خواهد رفت. امروز گردشگری،‌ محور تحول نظام اجتماعی در بُعد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بوده و به سرعت در دستور کار دولت‌ها قرار می‌گیرد، اما متأسفانه این مسئله در دستور کار سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه ما نیست.  
وی در پاسخ به این سؤال «توریسم» که شما در مقام نماینده رئیس جمهور در شورای عالی میراث فرهنگی آیا انتقادها را با خود رئیس جمهور هم مطرح کرده‌اید، عنوان کرد: بله، ما همه برنامه‌ها خصوصاً ضرورت تغییر رویکرد در دستور کار شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری را هم به رئیس جمهور، هم به دبیرخانه و هم به معاون رئیس جمهور انتقال داده و هم این‌که در مطبوعات به صورت مقالاتی منتشر کرده‌ایم و امیدواریم که این برنامه‌ها در دوره جدید که آقای مونسان روی کار آمده‌اند و به آقای رئیس جمهور نزدیک هم هستند و انتخاب شخصِ خودشان هستند، بتواند مؤثر واقع شده و در دستور کار قرار بگیرد.  
   1396/8/10 12:42


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )