امیرحسین نجف پور ثانی مشاور حقوقی هلدینگ گردشگری سازمان تامین اجتماعی
دستاورهای حقوقی هگتا

آقای امیرحسین نجف پور ثانی مشاور حقوقی هلدینگ گردشگری سازمان تامین اجتماعی است که به منظور اطلاع از عملکرد و دستاوردهای حقوقی هگتا طی دو سال اخیر مصاحبه ای با ایشان ترتیب داده شده است.

-        خودتان را معرفی کنید و سابقه تحصیلی و اجرایی خود را بیان کنید:

امیرحسین نجف پور ثانی  کارشناس ارشد حقوق خصوصی از دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی تهران. از مهرماه 1394 با حکم مدیرعامل محترم هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی به عنوان مشاور حقوقی هگتا مشغول به خدمت هستند.

-        اهمیت و نقش دانش حقوق در گردشگری را بیان کنید :

به جرات می توان ادعا کرد که تمام پدیده های اجتماعی دارای آثار حقوقی عستند. به عنوان مثال مهاجرت از روستاها به شهرها بیکاری ، رشد یا رکود اقتصادی و ... دارای آثار حقوقی است و موجد حق و تکلیف می گردد و حتی می تواند موجب افزایش جرم و یا ناهنجاری های اجتماعی شود. گردشگری نیز که به اعتقاد برخی جامعه شناسان بزرگترین پدیده اجتمعای دنیاست و طی آن صدها میلیون نفر در طول سال به گردش می پردازند بدون تردید دارای آثار حقوقی است و موجد حقوق و تکالیف برای گردشگران و دولت و آژانس های گردشگری و کلیه اشخاص فعال در این حوزه می گردد.

-        ظاهراً شما اولین کسی هستید که پایان نامه تحصیلی خود را در خصوص حقوق گردشگر نوشته اید.

بله ؛ بنده اولین پایان نامه با موضوع حقوق گردشگر را در ایران دفاع کرده ام که جنای آقای دکتر محمدرضا احمدی استاد راهنما و جناب آقای دکتر ابراهیمبای سلامی مدیرعامل محترم هگتا استاد مشاور این پایان نامه بوده اند . البته بنابر تائید رئیس کتابخانه سازمان جهانی گردشگری در مادرید اسپانیا این اولین تحقیق در خصوص حقوق گردشگر در دنیاست و پیش از آن هیچ تحقیق جامعی در این خصوص انجام نشده است.

-        بطور خلاصه گردشگر چه حقوقی دارد؟

اصولاً انسان به محض تولد از کلیه حقوق مدنی برخوردار می گردد. گردشگر هم یک انسان است و قطعاً حقوقی دارد. برخی از این حقوق ، حقوق عامی است که هرانسان در هر زمان و مکانی داراست اما برخی حقوق ، ویژه گردشگر است . در واقع انسان در موقعیت های خاص دارای حقوق خاص است به عنوان مثال انسان در موقعیت کودکی و عدم رشد حقوقی دارد که در بزرگسالی و بلوغ برخی از آن حقوق را از دست می دهد . همچنین انسان وقتی در شرایط بیماری قرار می گیرد و یا به عنوان متهم تلقی می شود یکسری حقوق خاصی دارد و زمانی که به عنوان پدر یا مادر و یا کارمند و کارفرما قرار می گیرد نیز حقوق و تکالیفی پیدا می کند. به همین ترتیب هر انسانی وقتی در موقعیت گردشگری قرار می گیرد دارای حقوق و تکالیفی است مانند حق دریاقت ویزا، حق ورود بدون ویزا در چارچوب توافقنامه های بین المللی دوجانبه ، حق ورود با اتومبیل شخصی ، حق ورود با وسایل شخصی ، حق خرید سوغات و صنایع دستی و حق برخورداری از بیمه های درمانی و...

-        آیا حقوق گردشگر در قانون خاصی ذکر شده است؟

خیر. متاسفانه در هیچ کشوری قانون خاصی به حقوق گردشگر نپرداخته و منابع حقوق گردشگر بسیار گسترده است که در قوانین ، مقررات ، آیین نامه ها، بخشنامه ها و کنوانسیون های بین المللی ذکر شده و استخراج و طبقه بندی و تشریح هر یک نیازمند تحقیق و بررسی است.

-        عملکرد و دستاوردهای واحد حقوقی هلدینگ را طی 2 سال گذشته تشریح نمایید.

همانگونه که مستحضر هستید هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی از چندین شرکت زیرمجموعه تشکیل شده که از جمله آنها گروه هتل های هما ، شرکت قطارهای رجا ، شرکت آبادگران ایران ، شرکت دهکده ساحلی ، شرکت آژانس بین المللی تامین و شرکت رفاه گستر می باشد. کلیه اموال و دارایی های سازمان تامین اجتماعی به کارگران زحمتکش و بازنشستگان کشور تعلق دارد و همه ما مکلف به حفظ حقوق این قشر محروم هستیم. شرکت های زیر مجموعه هگتا قبل از ادغام در این هلدینگ دارای مشکلات و پرونده های جدی حقوقی بودند که از جمله می توان به دعوی سازمان راه و شهرسازی استان خراسان رضوی علیه شرکت آبادگران ایران در دادگاه مشهد مقدس اشاره کرد که حکم به فسخ قرارداد و استرداد زمین مجموعه آبادگران در کوهسنگی مشهد صادر شده بود و در همان بدو تاسیس هلدینگ معضل بزرگی پیش روی ما قرار داده بود اما اتحاد ، همدلی و کارگروهی مجموعه مدیران هگتا و شرکت آبادگران ایران و تنظیم لوایح حقوقی قوی و پیگیری مثال زدنی پرونده موجب نقض دادنامه بدوی در دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی گردید به نحوی که راه طرح دعوی مجدد برای همیشه بر مدعی مسدود گردید.

در خرداد سال 94 نیز متوجه تملک و تصرف 10 پلاک ثبتی شرکت دهکده ساحلی توسط یکی از نهادهای عمومی و سپس انتقال آن ها به اشخاص ثالث شدیم که با تقدیم دادخواستی مفصل و مستند به دادگاه حقوقی بندر انزلی ابتدا دستور موقت مبنی بر منع نقل و انتقال و تصرف کلیه پلاک ها درخواست شد و ریاست محترم دادگاه اقدام به صدور دستور موقت نمود و پس از برگزاری جلسه دادرسی و اخذ نظر کارشناس رسمی نهایتاً حکم به ابطال کلیه اسناد مالکیت صادره و انتقالات بعدی به اشخاص ثالث صادر شد. همچنین یکی از ویلاهای شرکت دهکده ساحلی نیز با حکم داوری به نفع شخص ثالثی در حال تملک بود که با اقدام به موقع و طرح دعوی حقوقی لازم ، مانع از تملک شدیم و نهایتاً رای داوری ابطال گردید. باید خاطرنشان کرد که پرونده های قضایی شرکت های زیرمجموعه بیش از این دعاوی بوده که برخی به اتمام رسیده و برخی از دعاوی بسیار مهم نیز در شرف آغاز است که موفقیت در این گونه دعاوی منجر به اعاده بسیاری از املاک از دست رفته به سازمان تامین اجتماعی خواهد گردید.

-        آیا اقدامات واحد حقوقی صرفاً معطوف به پیگیری پرونده های قضایی بوده است؟

خیر- خوشبختانه مجموعه مدیران ارشد هگتا به ویژه مدیرعامل محترم عنایت و اعتقاد خاصی به مشاوره حقوقی در تمام امور مهم هلدینگ دارند به نحوی که اینجانب در طی دو سال اخیر نسبت به تمام موافقت نامه های همکاری و قراردادهای داخلی و بین المللی هلدینگ نظارت داشته و مشاوره داده ام و در خصوص کلیه مسائل شرکت های زیرمجموعه که دارای آثار حقوقی در حال یا آینده است نیز از بنده کسب نظر شده و بطورمعمول در طول هفته راجع به مسائل مختلفی از من کسب نظر حقوقی می شود. به طور کلی انسجام و هماهنگی بین مدیران و مجموعه هگتا مثال زدنی است و به جرات می توان ادعا کرد جمعی از بهترین متخصصین حوزه گردشگری ایران در هگتا مشغول به خدمت می باشند و قطعاً شاهد موفقیت های آینده این مجموعه به عنوان بزرگترین هلدینگ گردشگری ایران خواهیم بود.

   1396/9/11 17:53


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5/10 (تعداد آرا 1 نفر )