سخنرانی دکترابراهیمبای سلامی درباره گردشگری فقرزدا -بیرجند ، همایش سرمایه گذاری ، تولید واشتغال ٩٦/٩/١٤
امروز ساختار تولید و اشتغال در جهان متحول شده است. شیوه های سنتی دیگر پاسخگو نخواهند بود. ما از مرحله کشاورزی به صنعتی و از صنعتی به خدمات عبور کردیم و فکر هم می کردیم که اگر صنعتی شویم خوب است و آن را در دوره فراپست مدرن و عصر جهانی شدن آیتم ها و المان های جدید در اقتصاد مطرح است که آنها می توانند خیلی در اقتصاد نقش آفرینی کنند.
حضور برادر عزیزم جناب آقای دکتر براری معاون محترم وزیر فناوری و اطلاعات که قبلا هم در انجمن های علمی و وزارت علوم و الان در وزارت ارتباطات در خدمت ایشون هستیم نمایانگر آن است که وارد یک فاز جدیدی شدیم یعنی یک دوره سنتی گذشت دوره مدرن گذشت دوره پست مدرن گذشت و الان ما وارد دوره فراپست مدرن شده ایم. اگر اقتصاد و کسب و کار و هر بیزینسی که می خواد در کشور شروع بشه به آیتم ICT و فراپست مدرن توجه نکنه قطعا نابود خواهد شد حتی در معادن که جناب آقای استاندار فرمودند که درست هم بود که اینجا ما استعداد معدنی خوبی داریم و در صنایع دستی در گردشگری که ایشون گفتن سوم هستش , در همه اینها باید بدانیم که در چه عصر و چه زمانی و با چه محیط اقتصادی و با چه محیط کسب و کاری داریم فعالیت می کنیم و بر مبنای اون استراتژی توسعه رو ترسیم می کنیم این یک نکته مهمی است که Start up ها و شیوه های جدیدی که الان نسل جدید و نسل جوان مدیریتی کشور داره نسل قدیم رو به چالش می کشه نمایانگر همینه که من از شما مدیران باسابقه که همه شما را در سال ها در صنعت و تولید کشور و در استان مشاهده کردم و خدمت شما شاگردی کردم می خواستم عرض کنم سعی کنید از جوانان جدید که مسلط به آیتم های دوره فراپست مدرن هستند استفاده کنید و احسن بر جناب آقای استاندار که جناب آقای براری را انتخاب کردند. دنیای IT و ICT امروز توانایی بشر را نشان می دهند .
ما دو مشکل در کشور داریم:
اولین مشکل کمبود آب هست که به عنوان یکی از چالش ها و ابرچالش ها مطرح شده و ابر چالش دیگری که هریک از ما در خانه و خانواده احساس می کنیم بی کاریست . گردشگری داره تبدیل میشه به مهمترین صنعت جهان . در سال 2017 از صنعت خودرو پیشی گرفت از رتبه چهارم اومد به رتبه سوم فقط صنعت نفت و صنعت پتروشیمی از گردشگری جلو هست . در سال 2020 که یک میلیاردو هشتصد میلیون نفر در فرآیند میهمانی و میزبانی از مبدای به مقصدی دیگر خواهند رفت و از بسته تورها استفاده خواهند کرد از این دو صنعت هم گردشگری به جلو خواهد رفت. به همین خاطر در دستور کار و استراتژی ملی و برنامه توسعه اکثر کشورهای جهان قرار گرفته است . در کشور هم مقام معظم رهبری با اون ارشادی کردند که در بند پنجاه سیاست های کلی تدوین برنامه ششم به صراحت و به دقت به این مساله اشاره کردند که امیدوارم ما بتونیم برنامه هایی را در جهت اجرای این سیاست تنظیم کنیم و بتوانیم ازش استفاده کنیم .حالا این گردشگری که ما ازش بحث می کنیم و می تونه از ارکان های مهم توسعه پایدار باشه . می تونه یکی از زیر بخش های اقتصادی باشه در کشور ما چگونه است یک بحث مفصلی را می طلبد که من یک جمله دارم راجع به آن : گردشگری فعلا در کشور ما سنتی , محدود و پراکنده است و مهمتر از گردشگری نحوه نگرش به آن و فقر نظری و فقر دانش ما نسبت به اثرات سیاسی فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی این صنعت مهم هست که باید این رو جبران کنه که اولین کارکرد آن درآمدزایی است . دومین کارکرد آن اشتغال زایی است یعنی بیش از 10 درصد مردم جهان مستقیما در صنعت گردشگری در کل دنیا مشغولند و این روند هر روز بیشتر و افزایش پیدا می کند. سومین کارکرد آن عدالت گستری است و چهارمین کارکرد آن فقرزدایی است و پنجمین کارکرد آن توجه به محیط زیست و پایداریست که همین کم آبی و خیلی از مسائل دیگر مترکب بر آن است
در سال 2016 در جهان بیش از 530 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی شد که از این مبلغ حدود 320 میلیارد دلار در بخش خدمات بود . این که گفتم تحول در ساخت و تولید و اشتغال داره ایجاد میشه حواسمان باشه که بیرجندی که نیروی انسانی تحصیل کرده داره استان خراسان جنوبی و شرق کشور از سیستان و بلوچستان گرفته تا سرخس و ابراهیم آباد و گلستان باید توجه کنیم که ما نیروی انسانی داریم پس نمی تونیم فقیر باشیم به شرطی که مدیریت مناسبی در این جهت باشه . از این 300 میلیارد دلاری که باقی ماند 270 میلیارد دلار کشور ها در کشور دوم سرمایه گذاری کردند پس این پدیده سهل و ممتنع را باید بشناسیم و اطلاعاتمون را راجع بهش عمیق کنیم همین استان 800 اثر تاریخی ثبت شده داره بیش از سه میراث ثبت جهانی داره و در اطرافش هم آثاری هست از استان دیگر و میتونه از سیستان و بلوچستان و از خراسان رضوی که وقتی صنعت شد می تونه مورد استفاده قرار بگیره نمدونم گرمترین جای دنیا- تاریک ترین جای دنیا اصلا کویر بیابان فرهنگ نازنینی از مردم داره که شما یک نشئت کوچکی از آن هرا در این موسیقی دیدید. خودش می تون یک Attraction و یک جاذبه خیلی عالی باشه . اصلا در هرجای دنیا که نه دریا دارن نه آب دارن نه فرهنگ آنچنانی دارند و نه آثار باستانی 800 تایی دارند نه آثار میراث جهانی دارند امروز Artifichial درست می کنند و جاذبه درست می کنند که مردم دیگر میزبانی اونهارو بپذیرند و آنها در این فرآیند مهمانی شرکت کنند تا از اثرات گردشگری استفاده بشه این گردشگری می تونه فقرزدا باشه ما منطقه ای هستیم در شرق کشور و متاسفیم که شرق و جنوب کشورمون مهاجر پذیر شده داره تخلیه میشه که به دلیل بی سیاستی است که اتفاق افتاده و کسانی که مسئول هستند تک تک خودمون هستیم . هیچکس در این خانه را نخواهد زد , هیچ کس از کره مریخ نخواهد اومد در خراسان جنوبی یا در خراسان رضوی کاری بکند یا در سیستان و بلوچستان ما قدمی بردارد وقتی دیشب مهمان های آقای استاندار را مشاهده میکنم می گویم واقعا یک پتانسیل خیلی بالایی داریم که در این جهت گام برداریم . بیرجند می تونه در زمینه گردشگری فعال باشه به شرط اینکه بتونیم این را با یک سیایت درست تعریف کنیم می توانیم این شهر را شهر مقصد اقلیم خاص بکنیم . هرکس باید آن Favoutite و ویژگی خودش را کشف کنه و آنها رو پرورش بده و موقعیت ها و فرصت ها رو تبدیل به تجارت کنه تا این قضیه راه بیافته . گردش گری برعکس صنعت نفت پول اولین چیزی است که به دست مردم میرسه. در صنعت نفت به دست دولت می رسه ولی در صنعت گردشگری به هتل و خیابان و مردم پول داده میشه و مشارکتی را برمی انگیزه بین مردم که مستقیما فضای کسب و کار را بهبود می بخشه و می تونه در این جهت موثر باشه . ما در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری که خود آقای رئیس جمهور رئیس این جلسات هستند ولی معمولا جناب آقای دکتر جهانگیری به عنوان معاون اول با حدود 11 نفر از اعضای کابیه شرکت می کنند , در آنجا من پیشنهاد دادم که شورای عالی گردشگری استان ها تشکیل بشه و طبق قانون تشکیل سازمان مدیریت گردشگری و میراث فرهنگی این شدنی است و خیلی از زمینه ها و بسترها آماده است ولی نه در وضعیت کنونی . حالا برگردیم به پروژه ها که جناب استاندار هم اشاره کردند ما در اینجا که من در سازمان هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی (هگتا ) هستم یک پروژه نیمه تمام که البته پنجاه درصد مالکیتش از آن ماست به عنوان هتل کبیر وجود داره . آقای زینعلی عزیز وقتی که کویر تایر را بنیان نهاد به همه ما در شرق کشور درس داد 
در قلب خشکی می توان هم سرو و گل داشت                        آری اگر وحدت میان همراهان داشت 
یاد مجتبی کاشانی رحمه الله علیه افتادم  کسی که همه شماها تحت مفاهیم آن هستید کسی که عشق به کشور و عشق به جنوب خراسان عشق به ماخونید به عنوان یک جاذبه و عشقی که امروز یکی از روستاهای دیدنی جهان هست که می تونه مثل ماسوله باشه که ما باید این رو کار کنیم که اینها سورس و منبع هستند و باید آنها را به محصول و جاذبه تبدیل کنیم و حفظشون کنیم و مردم جهان را به اینجور جاها بکشونیم و بتونیم استفاده کنیم به هرجهت همه اینها وجود داره و ما در این استان ظرفیت و پتانسیل خیلی خوبی داریم و در استان مجاورش این شهر سوخته سیستان و بلوچستان اگر امروز در کشور مالزی یا جای دیگه بود امروز مرکز هتل ها و مرکز تجارتها و مرکز بازدیدها بود . آقای دکتر براری توضیح خواهند داد که در یک دور جام نشون داده شده اون مهم نیست که یک بزی داره یک برگی رو می خوره مهم اون تفکری است که این میراث فرهنگی رو نشون می ده . مهم اینه که چه انسان های با شهامت و با علم و دانش و با درایتی در این سرزمین شرق زندگی می کردند و حالا ما باید از اونا استفاده کنیم و آنها را به جهان معرفی کنیم و این سابقه تمدنی ماست . شهریار عدل رحمت الله علیه یک بار از سه تا خشت خام گبری در زوزن خاف صحبت کرده بود . من دانشجو بودم می گفتم همه دنبال طلا و مس و مفرق و مجسمه هستند ولی این استاد از سه خشت خام صحبت می کردند بعد که توضیح داد که اینکه ما ثابت کنیم در 8 هزار سال پیش مهندسی داشتیم که خشت رو درست کرده و گل رو آماده کرده و غالب زده تا دیوار راست بره بالا یا سقف پایدار بمونه این یک ارزش بالا در میراث فکری دنیا دارد چون مساله پیشرفت مساله علم و دانش است تا وقتی که دانش و ساختار تحول تولید و اشتغال را درک نکنیم خوب دچار مشکل خواهیم شد این قدم اول هست چون باید اقامتگاه هارو درست کنیم . یکی از ضعف های صنعت گردشگری ما کمبود اقامتگاه در کشور است که در زمان شاه عباس 1000 هتل در کشور ساخته شد. در زمان پهلوی 200 هتل ایرانگردی و جهانگردی ساخته شد که پیشنهاد کردیم که 100 هتل 100 کسب وکار با رویکرد جدید و چند کارکردی در کشور ساخته بشه تا بتونیم امکان بازاریابی را داشته باشیم . اگر در گردشگری ما یک واحد ساخته بشه نابرابری 4 درصد کاهش پیدا می کنه . این یعنی اینکه گردشگری فقرزداست عدالت محور است و ثروت آفرین است و عدالت گستر .
به امید روزی که بتونیم در جهت پیشرفت خراسان جنوبی و شهرهای مهمی مثل بیرجند ,  قائن , خوسف , سربیشه , نهوندان عزیز گام برداریم و بتونیم در کنار هم با هم به هیچ امر دیگری به جز سربلندی ایران فکر نکنیم.
والسلام و علیکم و رحمه الله و برکاته
   1396/9/22 11:27


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )