سخنرانی دکتر ابراهیمبای سلامی در کمیسیون مشترک تشکیل وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مجلس شورای اسلامی
بعد از حمد و سپاس خداوند من تشکر میکنم از همه عزیزان نماینده و حاضرین محترم .
جناب آقای دکتر خدادادی – جناب آقای دکتر پژمان فر – جناب آقای دکتر لاهوتی – آقای دکتر شیخ که مطالب خوبی رو فرمودند و آقای دکتر مفتح که من سخنانشان رو شنیدم . من باید یک تشکر ویژه بکنم به نظرم کاری رو که شما در اصلاح دولت کردید کار بزرگی بود تو مجلس . تقریبا دولت چیزی رو در لایحه ارائه نکرد برای توسعه گردشگری . ولی آنچه که قانون برنامه ششم شد بندها و قضایایی رو مطرح کرد و همچنین سازمان رو و دستگاه ها رو موظف کرد . خصوصا در ارائه سند راهبردی گردشگری که خیلی اهمیت دارد و متاسفانه هنوز به آن نرسیدیم . همچنین این که تمام طرح های عمرانی و توسعه ای باید پیوست میراث فرهنگی و  گردشگری  و صنایع دستی داشته باشند , کارهای بزرگی بود. این که شما صنعت گردشگری رو رسمیت بخشیدید کارهای بزرگ مجلس بود حالا من به دولت بیشتر نزدیکم تا به مجلس ولی واقعا کار بزرگی بود و من تشکر می کنم به ویژه کمیسیون فرهنگی . خوب ما توسط دوستانی که با ما مرتبط هستند یک مقدار از پیشنهاداتمان از طریق جناب آقای دکتر شالبافیان و دوستان دیگر فرستادیم و خوشبختانه نظر مجلس بود . جای بسیار تشکر داره و واقعا اون نقصی را که در لایحه بود و نقصی که در کار ما بود کلا را شما تا حدود زیادی جبران کردید که ما در زمینه توسعه گردشگری کارهای مهمتر و بیشتری داریم و باعث تشکر است که همین طرح ارائه شد تا گفتمان توسعه گردشگری در دستور کار مجلس , در دستور کار دولت قرار بگیر. آقای دکتر خدادادی این خیلی اهمیت دارد که یکبار دیگر ما از منظر سیاستگذاری کلان داریم به گردشگری و توسعه گردشگری نگاه می کنیم . این کار چرا اهمیت دارد؟ به خاطر اینکه امروز مهمترین صنعت جهان داره گردشگری می شود. اصلا محور تحول نظام اجتماعی در بعد اقتصادی,اجتماعی,سیاسی و فرهنگی گردشگری است و ما این را به معنای دقیق کلمه می گوییم . اصلا برای تحول در ساختار تولید که از کشاورزی به صنعت و بعد به خدمات شده, عمده کار جهان روی بخش خدمات قرار گرفته است. از 530 میلیارد دلاری که در سال 2015 سرمایه گذاری خارجی اتفاق افتاده حدود 320 میلیارد دلار در بخش خدمات بود . از این 320 میلیارد دلار حدود 207 میلیارد دلار در بخش گردشگری بوده است یعنی جهان داره در یک صنعت فراگیری قرار می گیره که ما به آن بزرگترین پدیده جامعه مدرن و فوق العاده مهم می گوییم.
خوب خدمتتان عرض کنم که در ایران خوشبختانه حساسیت نسبت به گردشگری ایجاد شده .الان در شهر-در روستا – بین جوانان – بین مدیران همه جا سخن از گردشگری و کارکردهای مثبت گردشگری مثل درآمد زایی – اشتغال آفرینی – عدالت گستری – فققرزدایی – پایداری و حفظ محیط زیست فراوان هست و خوب این خودش یک مرحله خوبی هست. ساختاری که برای اداره این امر وجود دارد و دولت (سه قوه مقننه – مجریه – قضاییه) که مسلط بر منابع مادی و انسانی جامعه هست , در اینجا وظیفه مضاعف دارد . یعنی باید با فرآیندی که پیش روی ماست خودش رو تطبیق بده و خودش رو نو بکنه و هیچ مشکلی هم نیست در تحول و من فکر نمی کنم که هیچ مخالفت وجود داشته باشه چون نه بحث جنایی هست نه بحث حزب و گروه هست نه بحث هیچ کسی نیست . این بحث, بحث توسعه هست و خوشبختانه تمام جناح ها در دست توسعه و خصوصا توسعه گردشگری اتفاق نظر دارند . حالا ممکنه که در تاکتیک ها و در روش ها با هم اختلاف سلیقه داشته باشیم . اون اشکال نداره ولی در اینکه سمت , سمت توسعه هست و متوجه شدیم اولویت اول , اگر بنا به این باشد که یک صنعت جایگزین صنعت نفت بشود , اگر بنا باشد که در صنعت کشاورزی ما را کمک کند و تکمیل کننده درآمد وزارت صنایع و وزارت نفت و وزارت علوم باشه . به همون دلیل شما باید این رو پر اهمیت قرار بدین یعنی اصلا گردشگری باید در اولویت قرار بگیرد . چرا ما از معاونت ارشاد شدیم معاون رئیس جمهور در بحث میراث فرهنگی و گردشگری که بعد صنایع دستی هم به آن الحاق پیدا کرد . بر اساس مطالعاتی که لودین لیدر دانشمند آلمانی انجام داد و قطب گردشگری را در کشور مشخص کرد و گفت ساختار یک وزارت ارشاد توانایی اینکه بتونه این تحول عظیم را به وجود بیارد در مطالعات اونا ساخت حدود 520 هتل پیشنهاد شده ندارد . پس بنابراین باید معاون رییس جمهور شود که این اتفاق افتاد . در قانونی که به اصطلاح تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است به صراحت و به شکل استراتژی .
خوشبختانه آن زمان گفتند : نماینده مجلس بودیم تصویب شد. در این سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری نتوانسته قانون را اجرا کنه اشاره به خود حقیقت مطالعه اجمالی از قانون تشکیل سازمان مشخص است. ماده 4 را ملاحظه بفرمایید . در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری که حالا به عنایت آقای رییس جمهور من هم عضو آن شورا هستم کاملا مشخص است و فرمایشات آقای پژمان فرد کاملا درست است. می فرمایند: سیاست ها – خط مشی و برنامه ریزی ... و امور میراث فرهنگی و گردشگری کشور در دستور کار شورا قرار بگیرد . تا بحال همچنین امری تحقق پیدا نکرده است . بحث هم افزایی معطوف به فرابخشی بودن این صنعت – اهمیت داشتن این صنعت – درگیر کردن وزارت خانه ها – دستگاه ها و نهادهای دیگر برای اینکه یک عزم و مشارکت ملی ایجاد شود برای این صنعت که اصلا در دستور کار شورای عالی تا به حال قرار نگرفته است . یکی از نکات خیلی مهم : بحث فراخواندن مشارکت همه مردم در این توسعه مهم به خاطر اینکه ما بحث بالاخره گفتمان جدیدی را در اقتصاد داریم . تشکیل شوراهای استان ها اصلا در دستور کار قرار نگرفته این قانون در اینجا کاملا وسیع و جالب برخورد کرده بوده و خدمتتون عرض کنم که آنچه که تجربه شده , تجربه موفقی نیست و از نظر ساختاری و تشکیلاتی چرا ؟ ما در آغاز تشکیل دولت یازدهم ,دولت تدبیر و امید برنامه را من نوشتم دادم به آقای روحانی . در آنجا پیشنهاد کردیم که سه ماموریت متفاوت را نمی توان به یک سازمان داد . تعریف سازمان در علم مدیریت مشخص است. سازمان وقتی مشخص می شود که شما یک ماموریت داشته باشید و To the Point به سمت یک هدف حرکت کنید. وقتی شما سه ماموریت متفاوت را مثل میراث فرهنگی – صنایع دستی و گردشگری رو به یک مدیر سازمان می سپاریم اگر خیلی هم متبحر باشند که معمولا تا به حال این چنین نبوده آقای پژمان فرد . طرف میاد ادبیات گردشگری رو بلد نیست , ادبیات میراث فرهنگی را بلد نیست , ادبیات صنایع دستی را بلد نیست . ما چرا اینقدر از همدیگر تعریف می کنیم . وقتی ما مصاحبه و صحبت می کنیم من خنده ام می گیرد که اینها در حد یک دانشجوی لیسانس هم نیستند این حرف رو می زنه . باید طرف تو این گفتمان باشه همانطور که یک پزشک 20 سال تجربه دانشجویی و انترنی و امثال این ها رو گذرانده که می خواد جراحی کنه وقتی نمی دونه نمی تواند تصمیم بگیرد .  ضعیف یعنی همین بنابراین  اگر وزارتخانه باشد چون به برنامه نزدیکتر میشه . چون مدیریت منسجم تر می شه می تواند بهتر از نظر من هم در هیئت دولت رای دارد هم می تواند در فرآیند توسعه کمک کند . مهمترین مشکل اینه که الان صنعت گردشگری ما دارد این است که این وزارت خانه و سازمان بحث تقاضا محوری است . جناب آقای پژمان فرد اینکه مردم در مشهد دارن با ضرر روبرو می شوند به خاطر این است که در وضعیت کنونی گردشگری ما سنتی – محدود و پراکنده است . سنتی است چون تقاضا محور است . شما امکان بستر تورهای متنول و و متعالی و متعدد به کشور را ندارید . یعنی همان مشهد یک سوم آنتالیا نمی تواند تبلیغ کند . بازاریابی وسیع در شرایط کنونی غیر ممکن است . چون باید به توسعه اقامتگاه بپردازیم – به توسعه صنعت و به بزرگ کردن بازار فکر کنیم  

   1396/10/9 16:00


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )